top of page

Kaktüslerin Eşsiz Dünyası

Güncelleme tarihi: 8 Şub
Kaktüs, özellikle günümüzde her insanın ilgi duyduğu, çok fazla çeşit ve boyuta sahip olan “Cactaceae” familyasından olan bir bitki türüdür. Kaktüs ’ün ismi Yunanca ’da “dikenli bitki” anlamına gelen “kaktos” kelimesinden türemiştir. Öncelikle kaktüsün fiziksel yapısından bahsedersek kaktüsü daha iyi tanıyacağızdır.  Fiziksel yapısı gereği diğer bitkilerden biraz daha farklıdır. Yaprakları hemen hemen kaybolmuştur. Yaprakların yerini sağlam gövdesi almıştır. Gövdesi dilimli, köşeli, kıvrımlı olabilmektedir. Gövdesinden çıkan dikenleri sivri ve batıcı olmakla beraber bazı türlerinde ise tam tersi şeklinde bulunmaktadır. Kaktüsler bahar aylarında çiçek açarlar. Çiçekleri güneşi yansıtmak için saten gibi parlak, kısa ömürlü, maviden başka her renk olabilmektedir.

Kaktüs; özellikle günümüzde her insanın ilgisini çeken diğer bitkilerden daha fazla dirençli ve sağlam kalabilen bitki türüdür. Yıllardır kaktüs hakkında çeşitli inanış ve hikâyeler ortaya çıkmıştır. Bazı hikâyelerde kaktüsün birleştirici ve sevginin dayanaklığı gibi konulardan bahsedilmiştir. Kaktüs çok fazla bakımı sevmese de bakılmadığı zaman ise yıpranan bir bitki türüdür. Sevgi ile benzeyen tarafı ise budur. Dirençlidir, dış etkilerle fazla zedelenme yaşamaz. Ama ilgilenilmediği, bakılmadığı zamanlarda ise eski özelliklerini göremeyiz. Bazı hikâyelerde ise de kaktüsün dikenleri ve zararları gibi konulara değinilmiştir. Kaktüsün “Areol” adı verilen kadife tüylü diken dipleri en belirgin özelliğidir. Diken diplerinin üzerinde ise türlerine göre değişen batıcı dikenlere sahip bir yapısı vardır. Bu tarz hikâyelerde bunlardan bahsedilir. Ama farklı hikâyeler de olsa kaktüse dair ortak olan; kaktüsün yapısının ve özelliklerinin önemli ve özel olmasıdır.

Kaktüs bitkilerinin bakımı ve yetiştirme düzeni en doğru şekilde yapıldığı takdirde bitki uzun süre yaşama gösterebilir. Önceden de belirttiğim gibi; kaktüs çok fazla bakım istemeyen bir bitki olsa da bakımları aksatılmamalıdır. Kaktüs bitkisi yetiştirmek isteyen kişilerin çok fazla botanik bilgi bilmesine gerek yoktur. Çürümemesi ve sağlıklı olması adına önemli püf noktalara dikkat etmek bitkinin yetişimi için faydalı olacaktır. Kaktüsün toprağına bakılıp gerektiği miktarda su verilmesi lazımdır. Ve çürüyen yerleri dikkatli bir şekilde budanmalıdır.

Aynı zamanda kaktüslerin kullanıldığı çok farklı aranjmanlar bulunmaktadır. Öğreğin; teraryum kullanımında kaktüslerin çok büyük faydası vardır. Küçük çaplı bir yaşam alanı sunulan teraryumun içine kaktüsleri koyduğumuzda gerçek hayatın yansımasını görmüş olabilirsiniz. Yeşilin çeşitli tonlarında çok güzel bir uyum karşımıza çıkıyor olacaktır. Piu Art Cafe’de çeşitli boyutlarda ve çeşitli görsellerde kaktüslerimiz bulunmaktadır. Kendinize ya da sevdiklerinize hediye edebileceğiniz çok anlamlı bir hediye olacaktır.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page